Strefa Militarna Gostyń-Podrzecze 2010 bloki tematyczne
olo

Dołączył: 14 Cze 2010

Skąd: Bielsko-Biała

Zapraszam do udziału w warsztatach które planujemy zorganizować na tegorocznej "Strefie MIlitarnej" w Podrzeczu. Osobiście będę prowadził panel dyskusyjny i warsztaty poświęcone zagadnieniom sanitarnym. O całej idei można poczytać na forum "Strefy Militarnej". Krótko mówiąc warsztaty te mają na celu zintegrować "środowisko" rekonstruktorów-medyków, wymianę doświadczeń, zapoznanie rekonstruktorów odtwarzających jednostki z różnych stron/konfliktów/okresów z wyposażeniem medycznym, popularyzację historii medycyny wojennej wśród rekonstruktorów a dalej widzów rekonstrukcji.

Program medycznego bloku tematycznego obejmować będzie:
1. Prelekcje uczestników (ok. 15 min) [dowolny temat związany z medycyną okresu który reprezentują uczestnicy np: prezentacja wyposażenia medycznego, prezentacja jednostki medycnej, prezentacja standarów medycznych danego okresu] - maksymalnie 5-7 prezentacji
2. Dyskusja: "Rola rekonstrukcyjnej służby zdrowia na inscenizacjach bitew" - co zrobić byśmy byli widoczni na polu bitwy itd.
3. Warsztaty praktyczne. Maksymalnie 3-5 tematów praktycznych mające przybliyć techniki stosowane w danej epoce i/lub które będą przydatne na rekonstrukcyjnym polu bitwy, punkcie opatrunkowym czy szpitalu polowym. UWAGA: warsztaty praktyczne mają służyć tylko celom rekonstrukcji historycznej. Nie mogą być traktowane jako fachowe szkolenie pomocy predmedycznej!!

Wiem, że zajmujecie się także kwestiami związanymi ze służbą zdrowia PSZ. W związku z tym zwracam się z pytaniem czy jesteście zainteresowani uczestnictwem w tym projekcie ora czy ktoś z Was miałby ochotę zaprezentować nam coś w pkt. 1 lub poprowadzić warsztaty w pkt 2??

Dotychczas plan prezezentuje się następująco:

1. Rozpoczęcie
2. Prezentacja tematów (ok. 15 min)
a) Aleksander Rutkiewicz [GRH BREDA / student medycyny/] – „Wielki-nieznany. Kpt. dr Bolesław Rutkowski”
b) Tomasz Sztuk [sanitariusz w GRH 7 D.A.K.] – „Wyposażenie polskiego sanitariusza z okresu kampanii wrześniowej.”
3. Dyskusja – „Rola rekonstrukcyjnej służby zdrowia na inscenizacjach bitew”
4. Warsztaty praktyczne
a) Remigiusz Nocoń [ sanitariusz w FJR1/strażak PSP i student ratownictwa medycznego/], Aleksander Rutkiewicz [GRH BREDA] – „Zabezpieczanie złamań – historia i teraźniejszość.”
b) Aleksander Rutkiewicz [GRH BREDA]– „Podstawy szycia chirurgicznego

Czekam na odpowiedź!